Haber Detayı
15 Nisan 2017 - Cumartesi 10:27
 
Mersin Arkeoloji Müzesi 18 Mayıs’ta Açılıyor
Tarihsel süreç içerisinde birçok Uygarlığa ev sahipliği yapan Mersinimiz zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir. 1978 yılında kurulan Mersin Müzesi barındırdığı eser sayısı ve çeşitliliği açısından çok zengindir. Bu zenginliğinden dolayı eski Müzenin ihtiyaca cevap vermemesi nedeniyle Muğdat Camii önünde yapımına 2014 yılında başlanan Müze “ 18 Mayıs Müzeler Günü”nde Sayın Bakanımız Nabi AVCI tarafından açılacaktır.
Kültür Haberi
Mersin Arkeoloji Müzesi 18 Mayıs’ta Açılıyor

Yenişehir İlçemizde toplam 7470 m’2’lik alan üzerinde bir kompleks şeklinde açılacak olan Müzemizde eserlerin sergileneceği salonların yanında geçici sergi salonları, müze-çocuk eğitimi bölümü, kütüphane, hediyelik satış yerleri, kafeterya gibi sosyal alanlarda ziyaretçilerle buluşacak. Ziyaretçiler Müzemizde Mersin ve çevresinde yer alan Yumuktepe, Soli-Pompeipolis, Ayaş Elaiussa-Sebaste kazılarında bulunan eserleri modern sergileme metotlarıyla izleyebilecek arkeolojik alanların canlandırmaları ve eserlerin interaktif sunumlarıyla tarihte bir yolculuk yapacaktır. Günümüzün modern teknolojileri kullanılarak yapılan Yeni Müze Kompleksinde ziyaretçi, geçmiş uygarlıkların yaşam ve sanatını, düşüncelerini, inançlarını, kanıtlarını öğrenmenin yanında kafeteryasında soluklanıp bir çay içecek, kütüphanesinde araştırıp bilgilenecek ve bir gününü dolu dolu yaşayacaktır.

21. yüzyıla ve Mersin ilimize yakışır bir şekilde modern müzecilik anlayışıyla yapılan Yeni Müze Kompleksi Mersin’imizin tarihi ve kültürel değerlerinin en iyi biçimde korunmasını ve yaşatılmasını sağlamanın yanında sosyal tesisleriyle yaşayan, yaşatan ve öğreten bir müze olarak Şehrimiz kültür ve turizmine büyük katkılar sağlayacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Haber Yazılımı